High School Competition Teams

Each team is comprised of four students from the same high school in northern Illinois with one team advisor (parent or teacher). Line drawings of each team’s sculpture are submitted at time of application, and block assignments are done by lottery.

2014 Winners

  • 1st Place: Rockford Christian (Block K) – “Hidden  Power”
  • 2nd Place: Byron High School (Block L) – “Mother Deerest”
  • 3rd Place: Belvidere North High School (Block D) – “Ice Gator”
  • Artists Choice: Rockford Christian (Block K) – “Hidden Power”
  • Linda K White: Byron High School (Block L) – “Mother Deerest”
  • Committee’s Choice: Marengo High School (Block F) – “The Embrace”
  • People’s Choice: Belvidere North High School (Block D) – “Ice Gator”

Block A: East High School
Advisor: John DeRango
Members: Paige Bastien, Dylan Kaltenbrun, Destiny Olson, Rey Silva


Block B: Hononegah Community High School
Advisor: Jennifer Multhauf
Members: Ashleigh Balsley, Abigale Heitmann, Madeline Wellen, Bella Weymer


Block C: Winnebago High School
Advisor: Lisa Jimenez
Members: Jenna Happach, Nathaniel Martin, Kellsey Mulkins, Mariah Oakley


Block D: Belvidere North
Advisor: Edith Obenchain
Members: Hayley Beck, Jesse Harris, Joelle Maish, Alex Palka

3rd Place
People’s Choice Award
Determined by popularity of sculpture; all teams were eligible to win.


Block E: Keith Country Day School
Advisor: Lori Walsh
Members: Grace Ikenberry, Bryn Lipton, Jeremy Martinez, Kaitlyn Oliver


Block F: Marengo Community High School
Advisor: Robert Pomykala
Members: Carrie Nims, David Oakes, Makayla Pfeiffer, Alexandra Valentine

Committee’s Choice Award


Block G: Christian Life High School
Advisor: Bruce McDonald
Members: Chris Eco, Josh Eco, Linzy Keller, Taryn Rockey


Block H: Guilford High School
Advisor: Bo Hammarberg
Members: Rachel Caballero, Victoria Garcia, Nastashia Thibedeau, Jeff Turner


Block I: Pecatonica High School
Advisor: Jillian Torre, Eric Donaldson
Members: Kinsey Enochs, Isabella Gasparini, Kylea Huhta, Dylan Paul


Block J: Jefferson High School
Advisor: Gail Zernia
Members: Damian Helser, Thomas Helser, Demetrius Markham


Block K: Rockford Christian High School
Advisor: Russ Menge
Members: Erik Dingus, Josh Keske, Hannah Menge, Abi Sitzman

1st Place
Artist’s Choice


Block L: Byron High School
Advisor: Kathy Driscoll
Members: Kylee Arnold, Erin Hays, Miles Lindholtz, Cassidy Malk

2nd Place
Linda K. White Award


Block M: Rockford Lutheran High School
Advisor: Sarah Wolfe
Members: James Bacilek, Sam Holm, Bailey Johnson, Margaret McGraw


Block N: Roosevelt Alternative High School
Advisor: Kyle Wolfe
Members: Selina Pineschi, Jacob Raslina, Nickolas Sherer, Tashala Watkins


Block O: Auburn High School
Advisor: Brock McWilliams
Members: Elizabeth Ady, Samantha Ady, Ashley Polak, Ricardo Villa